silhouette

Kvalifikace

TMOU 25

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Václav Peca) #1 29. 9. 2024 23:13

Podělte se o své dojmy z kvalifikace!


B
Bazinga (Pepa) #2 30. 9. 2024 00:46

Mne se to fakt libilo! Vzdycky si koncem leta rikam, jestli to opravdu mam zapotrebi nekde v noci mrznout a nechat na sebe prset, ale pak vidim ty super sifry v kvalifikaci a navnadi me to :).

Konkretne jsem byl nadseny z sifer 31 (jde to i pozpatku!) a z 51 (had, ktery ma prvocisla na mrizce). Ale vsechny sifry mi prisly ciste, mile, hezke. Parada, diky moc!


DN
Divize nulou (Anička) #3 30. 9. 2024 01:04

Kvalifikace byla fakt hodně hodně povedená. Díky! A za poslední šifru teda klobouček, to byla lahůdka, od začátku příjemně návodná, celou dobu bylo co dělat a všechny kroky hezky navazovaly. A ještě příjemné týmová. Jedna z nejhezčích šifer evr, co jsem potkala :-)


KMS
Kvasíme, Mrzneme, Spíme (Jožtek) #4 30. 9. 2024 01:30

Potom ako sme pribrali Miška ako slušnú posilu, sme si celkom robili nádej, že tento rok by sme mohli dať kvalifikáciu celú. Rozhodne sme nečakali, že ju dáme tak skoro a 9. miesto nás prekvapilo ešte viac (tipoval som odvážne 17 a ostatní členovia ešte menej). Tak rozhodne bola kvalifikácia výrazne ľahšia oproti minulým rokom. Ale tak aj nám to tak celkom vyšlo, že nápady šli jeden za druhým a proste sme to riešili. Ďakujeme za pekný večer, tešíme sa na hru a sme zvedaví, ako sa nám bude dariť tam.


K
kafe (Yeti) #5 30. 9. 2024 08:39

Dojem z kvalifikace je, dobrý, ale přišel jsem si stěžovat na černou díru.

Co to je za blbost 24 × 10⁹ m?

Běžná černá díra (hvězdná) má Schwarzschildův poloměr v desítkách kilometrů. V centrech galaxií existují supermasivní černé díry, které jsou sice mnohem větší – ale také z principu mnohem vzácnější. A jejich velikosti se liší o několik řádů.

Takže jednak není vůbec velikost černé díry konkrétní číslo a jednak vybrat si jednu konkrétní supermasivní je asi jako tvrdit, že déšť má červenou barvu, protože ji přece měl v roce 2001 v Kerale.


DPT
Děcka, pojďte tančit! (Petr) #6 30. 9. 2024 08:49

Kvalifikace splnila očekávání – super zábavná hra plná krásných šifer. Kdybych měl hledat nějaké drobné nedostatky, tak

  • šifra 21 (ubývající písmena) byla principiálně na Míchané,
  • část šifry 51 (konkrétně prvočísla v bludišti 10×10, která tvoří mřížku) byla na Palapeli
  • šifra 31 (krycí jména) má trochu trojana: součty čísel u slov dávají 25+7, což navádí spolu s tvarem na to, že sousední nápovědy mají vždy společné slovo. Tohle, spolu s tím, že jde takto luštit (princ – čepice – hmyz – ? – mates – sex – kolo) bylo tak silně, že jsme se od toho neodpoutali. Nám se naštěstí povedlo vyluštit moc pěkné kuličky, ale třeba Krtečci na tom ztratili celou hru.

Ale to jsou detaily, které jinak ta krása přebila, takže díky za hru a těšíme se do terénu!


ÚT
Ústřední topení (Index) #7 30. 9. 2024 09:00

Díky za kvalifikaci, kdyby se někdo chtěl pobavit, tak tady je export našeho postupu luštění: https://drive­.google.com/fi­le/d/1OhhRPgkou­S02R24QCK63uW­fr3K8z1qM3/vi­ew?usp=sharing Krycí jména mi přišla trochu haluzná, tak by mi víc sedla na 51. Jinak to bylo poprvé, co jsme museli luštit důsledně na internetu a docela to na Miro fungovalo.


ÚT
Ústřední topení (Index) #8 30. 9. 2024 09:11

Kdyby nefungoval předchozí odkaz, tak tady je lepší a novější: https://drive­.google.com/fi­le/d/1OhhRPgkou­S02R24QCK63uW­fr3K8z1qM3/vi­ew?usp=sharing


DPT
Děcka, pojďte tančit! (Petr) #9 30. 9. 2024 09:32

[7] Pěkné! Líbí se mi hlavně to zoufalé volání o pomoc „PRIPOJTE ME“ na čtverce. To je nejvyšší čas do kvalifikace vstoupit.


ČR
Černý racek (Ondra) #10 30. 9. 2024 09:49

[6]

  • šifra 31 (krycí jména) má trochu trojana: součty čísel u slov dávají 25+7, což navádí spolu s tvarem na to, že sousední nápovědy mají vždy společné slovo. Tohle, spolu s tím, že jde takto luštit (princ – čepice – hmyz – ? – mates – sex – kolo) bylo tak silně, že jsme se od toho neodpoutali.

Dík za tuhle zmínku, taky jsme vyrazili touhle cestou, akorát místo mates jsme měli obecnější jídlo/jedlé. To, že šifra jde takhle skoro luštit, ale ne úplně, nás na nějakou dobu úplně zaseklo a cesta ven vedla taky až přes 32.


DPT
Děcka, pojďte tančit! (Petr) #11 30. 9. 2024 09:54

[5] Zajímavá připomínka. Za mě ta černá díra dělala spíše paseku ve strukturální analýze, kde to byl jediný řádek, který neseděl do regexu ^o/s+o/s+o$, tedy nula nebo více kuliček na začátku, mezera, kulička, mezera, nula nebo více kuliček na konci. Ale přenést se přes to dalo.


K
krasohled (Lukáš) #12 30. 9. 2024 10:35

Díky za kvalifikaci! Lehčí kvalifikace nám sedla parádně, hladina serotoninu stoupala, jak jsme procházeli level za levelem. Při dokončení o půl deváté jsem měl ustřelené představy o našem celkovém umístění… Ale stejně je nakonec jedno, jestli skončíte třetí, 36. nebo 185., když nemusíte jít přes divokou kartu. Takových ročníků už jsem zažil dost a nikdy více. :-) Ze šifer se mi líbila Krycí jména (i když jsem tam viděl nějaké technické nedostatky) a 21 – takové typy šifer mám rád, vždycky dobrá týmová práce. Dveře byly také dobré, i když jsem identifikoval jen asi pět nebo šest pojmů a zbytek jednoduše odvodil. Nejlepší ovšem byla závěrečná šifra. Člověka vždycky překvapí nové poznání – aha, prvočísel ve stovce je přesně 25, takže mohou tvořit mřížku. A je jedno, jestli to bylo na šifrovačkách už pětkrát – osobně nemám tyhle diskuze rád, protože sám chodím maximálně na tři hry ročně, takže pro mě je většina věcí vždycky nových. Dokonce i těch, které vymýšlím pro vlastní hru, takže když mě někdo konfrontuje s tím, že to bylo na Palapeli, na Sendviči nebo na Matrixu, tak nevím, která bije.


Ü
Übertým (Danka) #13 30. 9. 2024 10:55

[12] Ohľadom poznámky o opakovaných nápadoch na šifrách úplne súhlasím. Nie každý videl všetky šifry, nie každý si ich pamätá, a po tých rokoch a množstve šifier je stále ťažšie prichádzať s absolútne originálnymi princípmi. Som jedným z kolektívu autorov danej šifry na Palapeli a šifra 51 ma vlastne potešila tým, že sa nebála (podľa mňa) pekný princíp zopakovať a dokonca ho zdokonaliť (aj vďaka 25-kovej abecede). Vôbec mi nevadí, ak sa nápad zopakuje, pokiaľ v novej šifre prirodzene funguje a rozvíja sa trochu iným spôsobom. Jedinou výnimkou by mohla byť šifra, ktorá sa vďaka svojej kráse alebo kontroverznosti výrazne diskutovala a zostala v povedomí veľkej skupiny hráčov.


ÚT
Ústřední topení (Index) #14 30. 9. 2024 11:23

Vlastně: máte někdo nějakou silnou asociaci mezi „duše“ a „parte“? Nějakou silnější než mezi jablko a koruna (korunovační klenoty), hra (hra o jablko), ocet, počítač, Sněhurka, král (klenoty) a včela :)


FS
Ferne Sterne (Sváťa) #15 30. 9. 2024 13:06

Moc pěkná kvalifikace! Ta poslední byla vyloženě lahůdková, krycí jména taky luxus, i když tu jsem si ještě neužil, protože jsem se připojil k luštění až od 4.levelu.

A souhlas s tím, že lehce recyklovat/vylepšit nápad z jiné hry není nutně vada na kráse. S rostoucími herními indexy hráčů a tak malým stavovým prostorem šifrovacích metod nepůjde donekonečna vymýšlet čistě originální koncepty. My neměli ani lehký náznak deja vú, naopak se nám líbilo, jak si nás 51ka vede a přidává další slupky. Zpracování bylo tmářsky vypunťané, vytěžené na maximum.


DPT
Děcka, pojďte tančit! (Petr) #16 30. 9. 2024 13:13

[14] gemini


ÚT
Ústřední topení (Index) #17 30. 9. 2024 13:29

[16] Věru, padre! Per parte.


Ü
Übertým (mišof) #18 30. 9. 2024 15:27

[14] vypustit duši, zádušní mše?


E3
Error 37 (Ivan) #19 30. 9. 2024 16:01

smrt, duse, papir → DABEL tam pasuje lepsie (smlouva s dablem, zaprodana duse) este predtym sme skusali zavet parte bliklo az neskor vela skusania


C
Chlýftým (Aleš) #20 30. 9. 2024 17:17

Já bych taky chtěl říct, že kvalifikace byla super, pěkné šifry (mně se líbily zejména 22 a 41), mně celkem vyhovovala i obtížnost, šlo to dobře hrát i remote. Tak hodně štěstí kvalifikovaným, uvidíme se na hře :).


NM
Nočný motýľ (Jeffer) #21 30. 9. 2024 19:46

Tiež som si hovoril, že na Princa by som určite označil „hra“. :)


ÚT
Ústřední topení (Index) #22 1. 10. 2024 09:16

[14] vypustit duši, zádušní mše?

To mi všechno přijde jako „parte má silnou asociaci na smrt“ a zároveň „smrt má silnou asociaci na duši“, ale přímo to úplně necítím. Se mi ta šifra hodně líbí myšlenkou, jen realizace vyžaduje kvalitní materiál a použití „kod…“ místo šestipísmenného hesla přidává hodně práce bez přínosu k vyluštění.


Ü
Übertým (Danka) #23 1. 10. 2024 10:29

[22] Ja si myslím, že bolo vhodné až nutné mať tam kód. Inak by to strašne zvádzalo aplikovať ešte raz krok „Nájdem asociácie, získam písmenká a prescrabblím aby som získal slovo“, čo pri hre, kde je celkový počet odovzdaní výrazne limitovaný, zlý nápad. Ale súhlasím, že asociácie na parte boli troška slabší článok šifry, nás našťastie nezastavil. Mimochodom, videla som už dosť parte, kde sa o duši hovorilo, preto mi to nejako nevadilo.


Org
Organizátoři (Václav Peca) #24 1. 10. 2024 11:17

[5] Uznávám, že 24 × 10⁹ je hausnumero. Kdyby tam však byla velikost v řádu desítek kilometrů, svádělo by to hledat něco nám bližší než černá díra. Jak píše Petr, černá díra vybočovala i tou dvouslovností a zvažoval jsem, že ji vynechám, ale zároveň jsem měl pocit, že některým testerům pomáhala, protože nápad dostali přes vesmírná tělesa.

Ad šifra Krycí jména: ono se to nezdá, ale konstrukce této šifry je extrémně složitá, obzvlášť pokud si dáte podmínky, že chcete použít všechna písmena abecedy, mít 7 nápovědových slov v cyklu a použít co nejvíc skutečných kartičkových slov ze hry Krycí jména. Jedna část je najít tedy 7 nápovědových slov, která mají dostatečně plné významy, pokrývají abecedu a mají co nejmenší překryvy. Druhá část je najít ke každému ze sedmi nápovědových slov taková kartičková slova, která asociují právě to jedno a žádné jiné, a ještě potřebujete několik kartičkových slov použít pro více nápovědových slov a to celé stočit do cyklu. A ještě z nich umět vybrat písmena do tajenky. Takže jo, PARTE není nejdokonalejší, ale aspoň lepší než asi 100 předchozích verzí: https://drive­.google.com/fi­le/d/1q9sG3×6N45hv2y9HsD­xciWCj4WEcYlqG/vi­ew :) Každopádně to docela odpovídá realitě Krycích jmen. Tam jste taky často nuceni říct nápovědu, která nemá ke všem kartičkám stejnou asociační vzdálenost.


DPT
Děcka, pojďte tančit! (Petr) #25 1. 10. 2024 14:06

[23] Mně tam to KOD přišlo vhodné i z jiného důvodu – aby se to nedalo dobře scrabblit z několika vyluštěných asociací. Dokonce je to dotaženo tak, že nejtěžší písmeno (PARTE → R → REZ) nejde uhodnout, protože tam může být spousta jiných písmen.


ÚT
Ústřední topení (Index) #26 2. 10. 2024 17:24

[25] Mi to právě v kontextu celé šifry a vedlejší 32 přijde jako dělající horší zážitek ze šifry. Byli jsme ve stavu, že máme všechna ostatní slova (s různou mírou jistoty). Víme naprosto přesně jak šifra funguje. Z dob, kdy jsme věřili slovu „závěť“ víme, že to není „věž“ a stejně jsme moc nevěděli jak se v šifře posunout dál. Tak jsme z možných písmen vybrali to nejvíc asociační na „vzduch“… Mnedle by bez KOD byla méně přísná, výměnou za to by nezanechávala pachuť trápení.


T
TichaVoda (Petr) #27 3. 10. 2024 09:45

Tak jsem si včera dohledal tu hru Krycí jména a pochopil jsem, proč jste tam měli slova uspořádaná do mřížky 5×5. Tohle uspořádání nás totiž asi stálo vyluštění této šifry, protože jsme byli přesvědčení, že to vede na klasickou mřížku s otvory a pak nějaké čtení určitých písmen ze slov. Podle mě by slova mohla být klidně uvedena lineárně a 25 výskytů by pohodlně odkázalo na abecedu (tenhle krok nám chyběl). Pro hledání otvorů v mřížce také svědčilo šest neznámých slov v „kruhu“, kdy zvýrazněné písmeno dá otvor podle pomůcky. Takže 2 konkrétní indicie vedly k hledání otvorů v mřížce. Kdyby bylo slov např. 5 nebo 7, tak by tahle možnost odpadla a šifra by podle mě byla mnohem čistší (nebylo by tam silné vodítko do slepé uličky). Asociace jsme hledali, ale přišlo nám to příliš nejednoznačné (i tak jsme však měli jako jednu z možností jablko a hmyz). Prostě příklad neschopnosti opustit myšlenku (u které nás však velmi pevně držely 2 výše zmíněné indicie).


T
TichaVoda (Petr) #28 3. 10. 2024 10:03

Ještě mě teď napadlo, že znalost hry „Krycí jména“ velmi usnadňovala luštění této šifry, protože vlastně stačilo aplikovat pravidla hry (princ šest v řeči agenta znamená hledej mezi slovy šest z nich, která mají souvislost s princem – obdobně další neznámá slova). Takže znalost pravidel hry „Krycí jména“ je při luštění této šifry velkou výhodou. Otázka je zda autor šifry opravdu chce takovouto výhodu určité skupině hráčů poskytnout (protože znalost konkrétní deskové hry, kterých jsou mraky, se asi nedá považovat za typickou obecnou znalost).


KMS
Kvasíme, Mrzneme, Spíme (Jožtek) #29 4. 10. 2024 22:20

[24] Nám čierna diera pomohla. Možno to bola aj prvá vec, ktorú sme tam napasovali. Minimálne u mňa to bola prvá taká jasná vec, lebo sa mi asociuje, že je extrémna a dve slová boli celkom silné. Nevedeli sme spočiatku, či to sú veľkosti, pracovali sme aj s dĺžkami. (Riešili sme ju až po dokončení kvalifikácie.)

[25] No, my sme to R práve uhádli. Najprv sme mali ZAVET, čo nám celkom dobre sedela a prvý tip bola VEZ. Kika zahlásila celkom skoro, že tak to bude REZ, ešte asi tak 5 – 10 min trvalo, kým sme sa odvážili to tipnúť.