silhouette

05: BRATISLAVA

TMOU 25

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Václav Peca) #1 9. 11. 2024 15:29

Diskuze o šifře 5 BRATISLAVA.


VL
Vandrující lenochodi (Inka) #2 9. 11. 2024 16:43

Prosím vás, mohli byste mi někdo (orgové nebo někdo, kdo tu šifru vyluštil) srozumitelně vysvětlit, jak přesně se měla provést ta substituce? Všechno, co je v řešení popsáno, jsme zjistili, vymysleli a dlouhých 8 hodin s tím zkoušeli (na střídačku s jinými nápady) pracovat. A co jsem tak viděla a náhodně zaslechla kolem sebe, měla to tak asi většina týmů. Ale CO a JAK přesně se mělo substituovat, to pořád nechápu a tahle klíčová část v popisu řešení chybí. Prosím o její doplnění. Díky, Inka


K
Kamzíky (Tess) #3 9. 11. 2024 17:04

[2] V textu máš 3 symboly, které ti představují páru, kapalinu a led – takže ruzná skupenství vody. Šipky vždy označují slovo, která má v sobě nějaký základ změny stavu vody. Dejme si za příklad druhý symbol a druhou šipku v textu, kde je „…Frantíkovi už od VODOJEMU (slovo místo symbolu kapky) do Wilsoňáku utíká. Jó Karlík ten má TUHÝ (slovo místo šipky) kořínek.“ Čtverec ve slově u symbolu kapky nám naznačuje jaké písmeno ze slova potřebujeme což zde nám vychází J, jenomže když toto uděláme u všech slov a symbolů, tak nám nevyjde nic smysluplného. Musíme teda změnit jejich stav. Vezmeme si rozstříhané kousky ze šifry KUSKUS a složíme je to kosočtvrce – ten nejvíc připomíná symbol kapky. Už z řešení šifry KUSKUS víme, že každý čtvrec odpovídá písmenu abecedy a tak si napíšeme do všech malých kosočtvrců písmena tak, jak jdou za sebou a v tomto případě nám jde hlavně o písmeno J. A teď musíme změnit skupenství – ve větě máme doplněná slova VODOJEM a TUHÝ, takže VODA TUHNE – mění se na LED. Změníme tedy poskládaný kosočtverec na normalní čtverec – zase doplníme písmenka podle abecedy stejně jako v KUSKUS šifre a hledáme náš malý kososočtverec s písmenem J a podíváme se jaké písmeno je ve čtverci – to je naše výsledné písmeno do šifry. Toto uděláme u všech symbolů a postupně měníme u všech skupenství podle toho jaký máme symbol a co nám říká šipka.

Snad je toto vysvětlení to, co hledáte :D


C
Cerebrum (Zuzka) #4 9. 11. 2024 21:06

Děkuju Ince za dotaz a Tess za vysvětlení.

Uáá, takže problém byl nejen v tom, že jsme nevytáhli z batohu šifru KUSKUS (s myšlenkou na tvary jsme sice pracovali, ale pokládali jsme ty znaky za čtverec, trojúhelník a KRUH), ale i kdybychom ho vytáhli, tak by nám to asi nepomohlo, protože jsme KUSKUS řešili jinak, než je výše uvedeno. Neměli jsme čtverečky v dílcích popsané písmenky, opísmenkovaný složený čtverec/kosoč­tverec/trojúhel­ník jsme měli nakreslený bokem v sešitu a písmenka jsme k číslům přiřazovali podle toho, jak bylo číslo v šedém kosočtverci/čtver­ci/trojúhelní­ku natočené. Tzn. trojúhelníku jsme měli poskládané dvě varianty, jednu stojící na špičce (s A v ostřejším úhlu), druhý stojící na straně (s A v nejméně ostrém úhlu). Tušili jsme sice, že šifru nemáme doluštěnou na 100%, protože nám ve zprávě nevyšla všechna písmenka, ale když člověku s jistotou vyjde SEVERNI R?H G?LF?, je celkem jasné, kam má jít, a nemá motivaci tajenku dolušťovat (protože netuší, že to bude potřeba).

Zdravím týmy, které se taky nemohli zbavit dojmu, že když mají Maštěné ředkvičky nestandardně tři členy, jejich jména odpovídají bankovkám, a to zrovna těm bankovkám, které se jako jediné dají zapsat římským číslem, nebude to náhoda.

Zdravím také týmy, které chtěly z batohu vytahovat láhev vody a šifru polít. Neudělali jsme to jen proto, že jsme usoudili, že kdyby měla mít voda nějaký efekt, už by se o to postarala ta hnusná vlhká mlha.


E
Eskymáci (Radek) #5 9. 11. 2024 21:35

Mě tady dost potěšila už základní forma zadání – jsem rád, že Maštěné ředkvičky stále žijí a že se i po mnoha letech od svého debutu na Tmou si drží stále stejný styl „svých“ šifer.

Náhodná související myšlenka: Mohlo by být pěkný mít někde v archivu Tmou přehled takovýchto mezi-ročníkových prvků, krom Maštěných ředkviček by se určitě našlo víc podobných (jen z letošního ročníku mě napadá třeba „rozhovor orgů“ nebo „chuťová šifra“ ~ viz zmíněné narážky na tictac v jiném vlákně). Neexistuje něco takového už někde?


AS
Albert Stallone (Ivo C.) #6 10. 11. 2024 11:13

První nevynucená chyba na hře, to když jsme sice začali používat přeskládaného Polybia z minulé šifry, ale pouze jsme si ho nakreslili, nevytáhli celou minulou šifru z batohu. Dlouho jsme pak jen hledali substituci mezi obrazci prostým přikládáním abeced na sebe a pohybem v nich (což bylo divné, ale tak 30 minut jsme si seděli na vedení). Až když jsme si ji opravdu vytáhli, přišlo plácnutí do čela, přesně jak šifra řekla. Nám se to moc líbilo, chápu sice námitky, proč někomu ne, ale to už je osud některých výrazných šifer. V zásadě souhlasím s tím, že možná některé novější týmy nemusí znát legendu Maštěných ředkviček, tj. v příštích ročnících se přimlouvám, aby na ně bylo v posledním infu (nebo v nějakém samostatném dokumentu o „tradici TMOU“? – upozorňováno, podobně jako Sendvič upozorňuje vždy nováčky na úkol MLHA. Tím, že Maštěné ředkvičky nejsou na úplně každém ročníku, mohou asi některé novější týmy být zmatené, což není cílem…


GH
Glofunkt Hakrsex (Puf) #7 10. 11. 2024 14:04

Za mě dost zrada v této šifře bylo použití tříčlenného týmu (místo běžných pěti), přičemž byly tři skupenství a hledali jsme tři slova – a hlavně, členové měli křestní jména a ta odpovídala jménům osob na českých bankovkách. Z batohu můžeme vytáhnout třeba peněženku, takže to i sedí do textu. I se znalostí správného řešení mi toto pozorování přijde smysluplnější než vágní podobnost se tvary dvě šifry zpátky.


K
Karel (Letadlo) #8 11. 11. 2024 09:50

My jsme z batohu nejdřív vytáhly plavky a substituovali první tři písmenka na PÁRky, VODky a LEDky. Naštěstí se nám z toho nic nepodařilo vyasociovat a celkem rychle to zavrhli. Ale párkrát se k tomu v zoufalství zase vrátili. Vytáhnutí KUSKUSu přišlo až mnohem později a rozhodně jsme se u toho neplácli do čela, spíš jsme se navzájem přesvědčovali, že by kapka snad mohla být kosočtverec a oblak trojúhelník. Nejvíc nás přesvědčilo, že čtverce jsou úplně stejné (barevně i tvarově). Nicméně substitucí nám opět vyšel nesmysl. Hodně času jsme se snažili písmenka rozdělit do tří slov podle skupenství. Nic a nic. Pak už začala zima, přioblíkání se a v jednom případě i odjezd domů. Mařena začal prohledávat v mapě místa v okolí a vymýšlet trojslovné asociace, přičemž narazil i na KOHOUTA a celkem to i trefil. Škoda, že jsme ho neposlouchali. :) No nakonec Výboj rozluštil v mém písmě záměnu U za C (hezky je vidět i v ŘEŠENÍ), která měla fatální vliv na tajenku, byť se v ní objevuje jen 2× (CCESVENTILDRCBEZ).


FS
Ferne Sterne (Sváťa) #9 11. 11. 2024 11:10

Souhlas s tím, že nápad na vylovení té správné rekvizity z batohy nám trval. Ale když přišel, tak jsme mu věřili a změny skupenství se nám naopak líbily. Odcházel jsem s pocitem, že tahle byla první, na které se bude lámat chleba.


AF
Aplikované Fň (Emil) #10 11. 11. 2024 14:55

První těžší šifra, která nás nějaký čas potrápila. Ve chvíli, kdy jsme měli vyndat něco z batohu, tak jsme po krátkém váhání šifru pro jistotu polili, abychom si ověřili, že jsme si jen zničili jedno zadání :) Pak přišel správný nápad. Co se týká nářků z jiného vlákna ve fóru, je pravda, že při odchodu ze stanoviště 3 jsme k vystříhané šifře nebyli příliš ohleduplní a tak jsme se báli, zda jsme dílky nezničili nebo nepoztráceli. Řešení bych viděl v tom, že kdyby nám tyto dílky byly předány jako artefakt – tedy že byste je vyřezali z papíru laserem – bylo by jasné, že se mohou znovu použít. Takto chápu stížnosti Dera.


A
Absolutno (Pavel) #11 14. 11. 2024 16:36

Šifra se mi strašně líbila! Za mě byl princip nahintovaný tak akorát.


P
Přizdi (Dero) #12 15. 11. 2024 11:36

Proč se to jmenovalo Bratislava? 🤔


Org
Organizátoři (Václav Peca) #13 15. 11. 2024 11:44

[12] https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bratislava_(lo%C4%8F­,_1956)


Org
Organizátoři (Václav Peca) #14 15. 11. 2024 11:49

[12] Tak ještě jeden pokus: https://w.wiki/Bys$