silhouette

05: ALTÁN

TMOU -1

Zpět na seznam vláken


Org
Organizátoři (Mila Votradovec) #1 7. 11. 2020 00:41

Diskuse o šifře Altán.


ZN
Zadek nenakrájíš! (Bratr) #2 7. 11. 2020 22:29

Zajímavý a hezký nápad, ale bohužel ve výsledku byla spíše pracná. Díkybohu že jsme ji nemuseli řešit v terénu :D


RH
Radium Harité #3 8. 11. 2020 01:18

Nechybí náhodou v řešení slovo TAM ?


Org
Organizátoři (Jan Böhm) #4 8. 11. 2020 10:52

Nechybí náhodou v řešení slovo TAM ?

Ano, děkujeme. Opraveno.


L
Laty (Piipecek) #5 9. 11. 2020 14:00

Zdravím, našla by se tu nějaká ideální strategie pro postup, když už je jasné, že to bude řada objektů a kolik jich je? Jen to samotné poskládání nám zabralo přes dvě hodiny, ale vidím, že to šlo rychleji.


P
Pentakilogram (Katka) #6 9. 11. 2020 21:03

Kdybych to luštila sama, tak bych si vypsala všechna písmenka a všechny známé dvojice písmenek (ty, které se nacházejí u sebe). Pomáhá nedělat to čistě analyticky, ale odhadem řešení. Zkusím popsat svoje myšlenkové pochody podrobněji (včetně slepých uliček). Rovnou na začátku předpokládám, že ‚u‘ znamená ‚těsně u, buď před nebo za‘ a ‚mezi‘, ‚před‘ a ‚za‘ znamená ‚někde touhle stranou‘.

Vidím, že zpráva začíná na „M“ a zároveň vím o existenci trigramu „MIL“. První myšlenka je, že zpráva začíná slovy „MILIUCASTNICI“. Na to nemám dvě cyklostezky, ale vidím bigram „HR“. Tak zkouším, jestli na text napasuju začátek tajenky „MILIHRACI“. Pasuje to, zároveň s koncovým „I“ mám téměř hned umístěno 10 písmenek.

Další kousek informace je v tom, že mám pouze dvě tratě, a trigramy „TET“ a „TAM“ a kříž, který nelze umístit k prvnímu mlýnu, tedy musí být u toho zbývajícího. Z toho nutně plyne, že text obsahuje frázi buď „TETAMK“ nebo „KMATET“. To by mohlo být součástí třeba fráze „JDETE/BEZTE|TAM|KAM/K­DE“ „JDETE“ mohu vyškrtnout, protože nesouhlasí tvrzení, že ‚elektrárna je u jeskyně‘, zároveň v bigramech se nachází dva, které se mohou vyskytovat ve slově „BEZTE“. Kontrolou konkrétních vět ověřím, že fráze „MILIHRACIBEZ­TETAMK“ sedí přesně.

Teď teprve jsem si všimla, že poslední internát se musí dát těsně před poslední internát a zpráva musí končit na „II“.

Dál vidím bigram „DE“ a trigram „EJE“. To by mohlo být „JDETETAMKDEJE“.

Ze zbylých písmen už slovo „PRVNI“ přímo kouká.

Při skládání stylem ‚takhle nějak by to mohlo být‘ je důležité si ověřovat, že navrhovaná varianta řešení nejde přímo proti zadání. Zároveň je potřeba se nebát toho, že ne všechny informace ze zadání se pak přímo použijí. Typicky u některých písmenek ve frázi „MILIHRACI“ se vyskytovalo tvrzení, že písmenko ‚je před elektrárnami‘, což z takto seskládaného řešení plyne automaticky.


Z
Zvířátka (Mirek) #7 9. 11. 2020 21:25

[5] Stavění tajenky významně pomáhala vlastnost, že skupiny stejných písmen byly seřazeny podle výskytu příslušných písmen v tajence. Té si jde všimnout poměrně brzy: zkonstruuje-li se MILI, které obsahuje první dvě I, je to podezřelé.


NVS
Na výletě s háčkem (Zuzka) #8 9. 11. 2020 23:56

My jsme pozorování o seřazených skupinách neudělali a i lámání tajenky nastalo celkem pozdě.

Ale řešili jsme to jako logickou úlohu se dvěma různými styly zápisu (jeden byl vic o tom, co je u sebe, druhý pokrýval celé spojovacím grafem co je za čím) a pravidelně vyměňovali pozorování a teorie. Rozhodně nám víc času zabralo rozhodnout, jak to vlastně interpretovat (1D x 2D, co je U, co je MEZI), než pak dořešit, když už jsme věděli co.


K
kafe (Yeti) #9 10. 11. 2020 12:38

Moje první reakce na šifru byl dotaz na druhého informatika v týmu, jestli ovládá Prolog nebo něco podobného. Protože to by asi byla ideální strategie. Stylem ‚co bychom rádi, aby nám tak vyšlo‘ to ale nakonec bylo celkem rychlé i zábavné.